Wino inwestycją alternatywną dla sztuki lub złota?

inwestowanie w wino

Każdy poszukuje czegoś w co warto zainwestować swoje pieniądze, aby otrzymać zysk. Istnieje wiele rzeczy, w które możemy zainwestować: akcje, metale szlachetne jak złoto lub srebro, biżuteria lub sztuka. Pozornie można odnieść mylne wrażenie, że nowym pomysłem jest inwestycja w wino. Jednak jest to sprawdzony sposób, który od wielu pokoleń przynosi zyski.

Tak jak przy każdej takiej inwestycji trzeba wyłożyć niemałą sumę, ale czego się nie robi dla przyszłego zysku. Zysk można osiągnąć już po 3-5 lat. Trzeba również dodać że jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestycji. Zysk jaki możemy osiągnąć po 5 latach może wynieść nawet 114%.

Wszystko polega na tym aby dokonać zakupu wina, które oddamy do przechowywania w piwnicach z odpowiednimi certyfikatami (w okolicach Londynu). Najbardziej opłaca się kupno wina, które leżakuje jeszcze w beczkach jest to również najpopularniejsza opcja zakupu. Dobrą inwestycją jest zakup najlepszych win – najczęściej z rejonu Bordeaux. Najlepsze to znaczy najstarsze ponieważ przekłada się to na ich niewielką ilość na rynku, która podbija cenę.

Dodatkowym atutem takiej inwestycji jest fakt, że od ćwierćwiecza nie odnotowano straty dla inwestycji w wino. Zysk, który pochodzi ze sprzedaży win jest zwolniony od podatku dochodowego, ale po sprzedaży nie wcześniej niż po 6 miesiącach od zakupu.

Wino sprzedaje się na Londyńskiej giełdzie Liv-ex. Dostęp do giełdy posiadają tylko uprawnieni gracze przez co inwestowanie w trunki może się odbyć tylko za ich pośrednictwem. Dzięki ich doświadczeniu i współpracy z wieloma analitykami są w stanie dobrze zarządzać naszymi finansami.

O pewnych zyskach z inwestycji w wino świadczą badania historyczne. Nie można ukrywać, że jest to trudny rynek oraz jak każdy rządzi się swoimi prawami. Przez co nie da się uniknąć dodatkowych opłat.

Opłata transakcyjna waha się z zależności od zainwestowanej kwoty zazwyczaj w granicach 4-5%, do tego należy doliczyć opłatę za zarządzanie, która zależy od kwoty wydanej na zakup wina i wynosi około 2,5% +VAT rocznie. Dodatkowymi opłatami są jeszcze opłaty za magazynowanie i ubezpieczenie wina w wysokości ok 10 GBP za skrzynkę rocznie.

Niestety rynek win nie jest wolny od dodatkowych kosztów, lecz zysk, który możemy osiągnąć oraz stabilność inwestycji skłania do zakupu.

komentarzy użytkowników: 4
  1. Inwestowanie w wino to był dobry pomysł w ostatnich latach. Mam pewne obawy czy w obecnej chwili nie jest za późno na takie inwestycje. Podsumowując czekam na analizę rynku cen win 😉

  2. Inwestycja w wino może okazać się trafioną decyzją – im wino starsze tym lepsze. Prawda znana od lat, dlatego przechowanie butelki dobrego wina musi się opłacać. Problem w tym, aby samemu nie smakować się w winach bo wtedy trudniej je utrzymać nienadpite 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *