Cena złota na przestrzeni ostatnich 20 lat

wykres ceny zlota 20 lat analiza

W poprzednim artykule opisaliśmy możliwość inwestycji w złoto lub srebro. W tej części serwisu przeanalizujemy rynek złota w perspektywie długoterminowej (20 lat), aby uzyskać odpowiedź na pytanie czy warto inwestować długoterminowo w złoto.

Wariant optymistyczny z największym zyskiem

Analizując ceny złota na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat możemy wysunąć wniosek, że najlepszy moment na inwestycje w złoto były lata miedzy 1998-2002. Na zakup kilograma złota między tymi latami wydalibyśmy około 8 800 USD decydując się na sprzedaż w latach (2011-2012) największego wzrostu cen otrzymalibyśmy około 55 000 USD. Zakładając, że bylibyśmy wystarczająco cierpliwi i kupili złoto w odpowiednim momencie na przestrzeni dziesięciu lat uzyskamy wzrost na poziomie 525%. Oczywiście powyższe założenie zakłada najbardziej optymistyczny wariant, którego osiągnięcie jest bardzo trudne.

Wariant pesymistyczny z największymi stratami

Skoro zaczęliśmy od najbardziej optymistycznego wariantu to trudno o pominięcie najbardziej pesymistycznego. Najbardziej nieodpowiednią datą na zakup złota były lata największego wzrostu czyli 2011-2012, wtedy cena za kilogram złota wyniosła 59 000 USD. Jeśli w latach następnych wybralibyśmy okres najmniej opłacalny na sprzedaż złota byłby to grudzień 2013 – 39 000 USD. W najbardziej pesymistycznym wariancie straty wyniosą -30% od kwoty zainwestowanej w złoto.

Podsumowanie analizy

Podejmując się inwestycji długoterminowej w złoto znacznie zwiększamy szansę jej opłacalności. Inwestycja długoterminowa jest dla osób cierpliwych, które nie przejmą się ewentualnymi spadkami cen. Z powyżej przedstawionych informacji możemy zauważyć, że bardzo ważny jest moment inwestycji. Trudno przewidzieć dokładny przebieg wzrostów i spadków ponieważ cena złota zależy jest od wielu czynników. Mimo wszystko na chwilę obecną pesymistyczne podejście wydaje się bardziej racjonalne – po latach gwałtownego wzrostu cen jest bardziej prawdopodobny spadek.

komentarzy użytkowników: 7
  1. Najlepiej poczekać na odpowiednią chwilę. Jak cena złota znacząco spadnie wtedy warto kupić, a sprzedać jak zacznie znacząco rosnąć. Prosty mechanizm lecz może wymagać sporej cierpliwości. Przydałaby się jeszcze analiza sensowności inwestycji w złoto w krótkiej perspektywie.

  2. Właśnie szukałam takiej analizy cen złota na dłuższej przestrzeni czasu. Większość serwisów piszących na temat inwestycji w złoto nie podaje żadnych konkretnych danych (cyfr). Co do samej inwestycji to rzeczywiście ważny jest moment w jakim się kupi.

  3. Właśnie takiej analizy cen złota na przestrzeni większej ilości lat szukałem. Myślę, że na obecną chwilę jest to mało opłacalna inwestycja. Warto poczekać, aż cena za złoto spadnie jeszcze niżej.

  4. Analizując cenę złota na przestrzeni ostatnich lat można wysnuć jeden racjonalny wniosek: inwestowanie w złoto na najbliższe lata jest bardzo ryzykowne i wątpliwe, aby przyniosło duże zyski.

  5. Rzeczywiście w perspektywie dwóch-trzech lat trudno oczekiwać, aby cena złota nawiązała do najwyższej. Ale trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w dłuższej perspektywie złoto nie osiągnie 60 USD za kilogram.

  6. Gorączka złota już minęła. Moim zdaniem obecnie zakup złota to raczej gwarancja, że niezależnie od polityki będziemy posiadać kapitał, ale na zysk bym nie liczył.

  7. Złoto do dobry pomysł szczególnie w przypadku, gdy konflikt na Ukrainie będzie się zaostrzać. Myślę, że sporo ludzi zacznie inwestować w złoto bo nawet w czasie wojny do kapitał mający wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *