Przeszczep włosów z roku na rok zyskuje na popularności

przeszczep włosów

Problem związany z wypadaniem włosów oraz łysieniem dopada coraz większy odsetek społeczeństwa, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Ogromny stres, niezdrowy tryb życia, problemy z hormonami – to wszystko może przyczynić się do problemów na tle trychologicznym. Taki stan rzeczy, który jest nieszczęściem milionów osób na całym świecie, sprawia, że do głosu dochodzą kliniki medycyny estetycznej, których z każdym rokiem przybywa, jak grzybów po deszczu. Jak wyliczył bowiem International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS), rynek związany z transplantacją włosów jest wart obecnie już ponad 2,5 miliarda dolarów, a jego wartość praktycznie z każdym dniem znacznie rośnie.

Jak wygląda rynek transplantologii włosów?

Jak już wspomnieliśmy, sam rynek związany z przeszczepem włosów jest warty już obecnie ponad 2,5 miliarda dolarów, a wartość ta zapewne jest nieaktualna już w momencie pisania przez nas tego artykułu. Co więcej, w każdym roku wykonywanych jest ponad 1,5 miliona zabiegów, zarówno chirurgicznych, jak i niechirurgicznych, które mają przywrócić nam dawny blask oraz objętość włosów. Jak wynika z raportu International Society of Hair Restoration Surgery w ciągu najbliższych lat liczba zabiegów transplantacji wzrośnie nawet o 64 procent, a w samych najbliższych pięciu latach już o 35. Obecnie najwięcej tego typu zabiegów wykonywanych jest w Azji, bowiem odsetek wszystkich ingerencji mających wpływ na zahamowanie łysienia oraz porostu włosów wynosi aż 45 procent. W Europie jest ich znacznie mniej, ale i tak ta liczba rośnie w zatrważającym tempie. Liderem na starym kontynencie jest aktualnie Wielka Brytania, która ma kilkaset placówek zajmujących się leczeniem łysienia. Co ciekawe, szczególnie na tle sąsiadów bardzo dobrze pod tym względem wypada Polska, będąc w czołówce krajów europejskich. Kończąc wątek raportu ISHRS, najczęściej zabiegom transplantacji włosów poddają się mężczyźni, którzy stanowią aż 84 procent wszystkich przypadków!

przeszczep włosów

Statystyczne ciekawostki prawdę Ci powiedzą

Poniżej w formie ciekawych statystyk postaramy się Wam przedstawić problem związany z wypadaniem włosów, a następnie zajmiemy się najczęściej wykorzystywanymi obecnie metodami do walki z tego rodzaju dolegliwościami.

Zacznijmy jednak od kwestii, która nieco uspokoi część osób, sądzących że ma problemy z wypadaniem włosów. Bowiem jak potwierdza American Academy of Dermatology, każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to całkowicie naturalne. Na naszej głowie wyrasta bowiem od 80.000, aż do 150.000 włosów, dlatego też taka liczba jest wręcz niezauważalna. Wynika ona z naturalnego cyklu wzrostu włosów, a te które zakończyły tę fazę muszę ustąpić miejsca nowym mieszkom włosowym. Co więcej, w dni, kiedy myjemy włosy, liczba włosów które wypadają może wzrosnąć nawet do 250 sztuk i również będzie to naturalnym zjawiskiem, którym nie powinniśmy się przejmować. Niepokoić nas może z kolei fakt, kiedy liczba włosów spadnie poniżej 50 na centymetr kwadratowy, jeśli zauważymy po nocy garść włosów na poduszce czy na szczotce po czesaniu. Wówczas powinniśmy udać się jak najszybciej do trychologa, by dokładnie zbadać problem.

Problem zbadać trzeba bardzo szybko, ponieważ około 75 procent mężczyzn, którzy łysieją mają również problemy z utratą pewności siebie. Oczywiście są tacy, którzy akceptują taki stan rzeczy, a nawet robią w pewien sposób z niego atut, ale znaczna większość odczuwa z tego powodu frustrację, zwiększa się poziom stresu, a niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do depresji. Co za tym idzie, problemy związane z utratą włosów mogą mieć duży wpływ na kontakty towarzyskie, zawodowe czy po prostu na postrzeganie samego siebie. W Wielkiej Brytanii, która jak już wspomnieliśmy jest europejską kolebką transplantacji włosów przeprowadzono ankietę, w której zapytano mężczyzn o ich największe lęki. Oczywiście pierwsze miejsca zajęły choroby śmiertelne, utrata pracy czy terroryzm, ale bardzo wysoko bo aż na siódmym miejscu uplasowała się utrata włosów – aż 17 procent wszystkich mężczyzn podało tę obawę jako pierwszą, a co ciekawe tylko 11 procent wskazało zdradę…

Nie tylko mężczyźni jednak borykają się z takimi problemami. Jak wynika z badań, już 20 procent kobiet ma również problemy związane z utratą włosów. Niegdyś krążył mit, mówiący że łysienie to problem wyłącznie mężczyzn. Obecnie jednak już mało kto w to wierzy, a w gabinetach medycyny estetycznej coraz częściej widujemy kobiety borykające się z takimi dolegliwościami. Wypadanie włosów wśród kobiet może być skutkiem stresu, częstego wahania wagi, niewłaściwej diety, takich chorób jak zespołu policystycznych jajników, anemii czy szalejących hormonów. Co więcej, o ile największy procent mężczyzn zaczyna łysieć dopiero po 35. roku życia, o tyle wśród kobiet ten problem najczęściej pojawia się pomiędzy 20., a 40. rokiem życia, a włosy na początku przerzedzają się równomiernie na całej skórze głowy.

Niestety, jak szacuje The American Hair Loss Association, już nie tylko mężczyźni i kobiety, ale również i dzięki zaczynają cierpieć na dolegliwość spowodowaną wypadaniem włosów. Jak wyliczyli specjaliści, już 1 na 1000 dzieci cierpli na łysienie plackowate, które jest chorobą skóry na tle autoimmunologicznych. Polega ono na tym, że leukocyty, czyli białe krwinki atakują bezpośrednio mieszki włosowe. To z kolei prowadzi do zaburzenia wzrostu włosa oraz do pojawiania się okrągłych, z wiekiem coraz większych placków skóry bez włosów na głowie. Jeśli zatem zauważymy takie dolegliwości wśród dzieci to jak najszybciej powinniśmy udać się do dermatologa. Powinniśmy również zadbać, by taka wizyta odbyła się jak najszybciej, ponieważ proces chorobowy w przypadku dzieci jest nieprzewidywalny – choroba może objąć skórę głowy, ale również całe ciało, wraz z brwiami czy rzęsami. Aktualnie co prawda nie ma na rynku leki, który cofał by skutki łysienia plackowatego, ale można stosować odpowiednio dostosowaną terapię, która będzie dodatkowo stymulować mieszki włosowe do wzrostu i w pewnym stopniu zahamuje rozrost łysienia.

przeszczep włosów warszawa

Coraz więcej nowości zwalczających problem łysienia

Wraz z rozwojem technologii i związanej z nim medycyny, mamy również coraz więcej nowoczesnych metod, które z bardzo dobrym skutkiem pomagają nam w walce z wypadaniem włosów i łysieniem. Co więcej, lekarze poświęcają coraz więcej kongresów naukowych na to, by w jak najmniej inwazyjny sposób móc leczyć schorzenia skóry głowy. Co ciekawe, jednym z ostatnich odkryć jest możliwość leczenia farmakologicznego u kobiet. Bowiem finasteryd bardzo dobrze radzi sobie z łysieniem androgenowym u płci pięknej, kiedy to w przypadku mężczyzn jest lekiem na przerost prostaty. Innym sposobem jest wcieranie w skórę głowy lub przyjmowanie doustne, ale w znacznie mniejszej dawce minoksydylu, czyli leku na nadciśnienie tętnicze.

Co jednak w przypadku łysienia plackowatego? Otóż i tu specjaliści znaleźli rozwiązanie. Skuteczne okazały się bowiem inhibitory kinaz tyrozynowych, które do tej pory były stosowane w przypadku łuszczycy oraz przy leczeniu chorób hematologicznych. Taka kuracja ma jednak swoje wady i to niemałe…Miesięczny koszt leczenia wynosi bowiem nawet 16 tysięcy złotych, a przerwanie jej oznacza ponowne wypadanie włosów, co z kolei oznacza, że musi być ona stosowana przez całe życie.

Z kolei w przypadku łysienia bliznowaciejącego czołowego bardzo skuteczne okazały się pochodne witaminy A retinoidów. To bardzo dobra informacja szczególnie dla kobiet, wśród których taki typ leczenia staje się najczęściej występującym.

Co jeszcze możemy zastosować w walce z łysieniem?

Oczywiście nie samymi środkami farmakologicznymi możemy poradzić sobie z łysieniem. Jest wręcz przeciwnie, bowiem to bardziej inwazyjne metody są znacznie bardziej skuteczne, a przy okazji, dzięki ogromnemu rozwojowi medycy stały się one również w pełni bezpieczne. Jednym z takich innowacyjnych sposobów jest mezoterapia, która przebiega na zasadzie wstrzykiwania do skóry głowy preparatów, mających na celu pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu. W składzie takiej mieszanki powinien jednak być przede wszystkim minoksydyl, a nie jak w przypadku mezoterapii na inne partie ciała, chociażby witamina C czy komórki macierzyste.

Nie tylko mezoterapia, ale również i mikronakłucia dermorolerem mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z łysieniem. Należy jednak pamiętać, ze zarówno jedna, jak i druga metoda najlepiej sprawdzi się jako zabieg wspomagający, chociażby robotyczny przeszczep włosów czy leczenie farmakologiczne. Mikronakłucia dermorolerem są bowiem najczęściej stosowane u mężczyzn, którzy nie są w pełni zadowoleni z efektów standardowych metod transplantacyjnych. Dlatego też do tej pory nie oceniono jeszcze w badaniach klinicznych skuteczności działania wyłącznie tzw. grzebienia laserowego.

Jak zapobiec łysieniu?

Co robić by nie musieć następnie walczyć wspomnianymi metodami z łysieniem? W tym celu najważniejsza jest profilaktyka i ewentualnie jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia, ukierunkowane w pewnym kierunku. By jednak maksymalnie zminimalizować niebezpieczeństwo związane z łysieniem warto zastosować się do kilku kluczowych wskazówek. Po pierwsze wypadaniu włosów sprzyja otyłość oraz palenie papierosów.

Z drugiej strony te dwa mankamenty utrudniają leczenie. Ważne jest również odpowiednie utrzymanie równowagi między bakteriami będącymi na naszej skórze głowy. Co za tym idzie, powinniśmy utrzymać prawidłowy mikrobiom naszej skóry głowy. W tym celu warto stosować odpowiednie dermokosmetyki, które działają znacznie delikatniej od dobrze nam znanych szamponów i odżywek z drogerii. Na nasze włosy bardzo źle wpływa także restrykcyjna i niezdrowa dieta, czy też stres, doprowadzający do skurczu naczyń, przez które do włosa doprowadzane powinny być wszelkie niezbędne składniki.

transplantacja włosów

 

komentarzy użytkowników: 2
  1. no w końcu wymyślili coś na łysienie i powoli skończy się era łysych z przypadku. Bo do tej pory były tylko pseudo kremy, szampony, ale one nic nie dawały. Przeszczep włosów to jedyna nadzieja d;a osób z zakolami.

  2. sam przeszczep jest skuteczny warto jednak dodać, że jest też leczenie. Mój znajomy robił transplantacje włosów i później musiał chodzić do lekarza na kontrole i brać proszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *