Gruntowa czy powietrzna – którą pompę ciepła wybrać?

pompy nibe

Podczas budowy nowego domu czy też w czasie gruntowego remontu warto rozważyć instalację pompy ciepła, która jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. System jest znacznie tańszy w eksploatacji, w stosunku do kotłów czy pieców, ale także o chroni środowisko przed emisją dwutlenku węgla. Ponadto władze chcąc ograniczać zanieczyszczenia środowiska udzielają bardzo dużych dofinansowań na tego typu inwestycję. Dlatego też jest to idealny moment na podjęcie takiej inicjatywy. Trudnym wyborem jest jednak ustalenie, jaką pompę ciepła chcemy – gruntową czy powietrzną? Przeanalizujemy zatem te dwa rozwiązania i wybierzmy lepsze.

Koszt montażu i eksploatacji

W tym celu wykonajmy małą kalkulację, która porówna nam koszty inwestycji i następnie eksploatacji pomp ciepła. W tym celu możemy wykonać bardzo proste równania matematyczne lub też skorzystać z gotowych programów, które wykonają je za nas. W tabelce przedstawiamy zatem jak prezentuje się roczny koszt eksploatacji pomp ciepła (akurat popularnej na rynku firmy NIBE). Jedna z nich (NIE F1145-8kW) to pompa gruntowa, z kolei druga (NIBE SPLIT 8kW) to pompa powietrzna.

Typ pompy ciepła

Jednostka

NIBE F1145-8kW

NIBE SPLIT 8kW

Dolne źródło ciepła

grunt

powietrze

Sezonowy współczynnik efektywności SPF

4,5

3,3

Stopień pokrycia mocy

%

89

52

Roczne zużycie energii elektrycznej (pompa ciepła + grzałka)

kWh

4074

5687

Roczny koszt ogrzewania przy założeniu średniej ceny 0,46 zł/kWh w taryfie G12w

zł/rok

1874

2616

Jak możemy wywnioskować, tańsza w utrzymaniu jest pompa gruntowa, ponieważ wahania temperatur nie są duże, co pozwala na stabilną pracę na stałym poziomie. Pompom powietrznym nie sprzyja niestety nasz klimat, ponieważ w momencie, kiedy temperatura spada poniżej zera jej wydajność również spada i wówczas potrzeba jest znacznie więcej energii. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku wyboru pompy powietrznej, jest wykorzystanie drugiej źródła ciepła, chociażby grzałki elektrycznej.

Instalacja pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła montowane są oczywiście na zewnątrz budynku co jest z jednej strony ich dużym plusem, ale ma też minus w postaci konieczności konserwacji. Miejsce montażu z kolei powinniśmy wybrać w taki sposób, by nie była ona narażona na silny wiatr, ale z drugiej strony miała możliwość swobodnego przepływu powietrza.

Jeśli z koeli mówimy o gruntowej pompie ciepła, to tę montujemy wewnątrz budynku co niestety zabiera nam już trochę miejsca. Ewentualnie możemy zdecydować się na zewnętrzne pomieszczenie gospodarcze, które może być swego rodzaju bazą zasilania grzewczego. Ponadto konieczne są 2-4 odwierty lub zastosowanie wymiennika poziomego, który z kolei będzie zajmował dużo miejsca. Plusem jest z kolei brak konieczności wykonywania konserwacji w postaci sprawdzania czystości wlotu powietrza czy zapewnienia odpływu skroplin co jest konieczne w przypadku pomp powietrznych. Gruntowe pompy ciepła wystarczy raz do roku sprawdzić, przeczyścić filtr cząsteczek stałych dolnego źródła i cieszyć się efektywnym działaniem przez kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *