Czy można zarobić na dziełach sztuki?

Inwestowanie w dzieła sztuki

Mówi się, że inwestowanie w dzieła sztuki jest w dobrym stylu. Najłatwiej przychodzi to osobom, które posiadają dobre zaplecze finansowe. Nie można jednak pominąć faktu iż zajmowanie się kupnem i sprzedażą dzieł sztuki jest przyjemnym sposobem na pomnażanie swojego majątku.

Aby zarobić na dziełach sztuki muszą one być niepowtarzalne, lecz równie ważna jest renoma autora dzieła. Najlepiej można zarobić na uważanych za najlepsze obrazy czy rzeźby. Inwestowanie w sztukę wiąże się z zainwestowaniem dużej ilości pieniędzy. Interesuje nas jednak ile będziemy mogli zyskać na inwestycji w dzieło sztuki? Roczny zysk wynosi około 25% więc, aby uzyskać 100% lub więcej trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość i poczekać kilka lat. Warto też zauważyć, że jest to w tej chwili jedna z najbardziej opłacających się inwestycji, gdyż ceny dzieł sztuki są niezależne od sytuacji gospodarczej.

Mniejsze pieniądze można zainwestować w młodszych lub mniej znanych np. współczesnych artystów, ale wiąże się to z dużym ryzykiem, gdyż nie wiemy czy zostaną docenieni. W takim przypadku warto posłużyć się pomocą specjalisty, który podpowie czy wypatrzone przez nas dzieła mają szansę stanąć w rankingu najdroższych dzieł sztuki. Jest to niestety dużo dłuższa inwestycja, gdyż rynek dopiero po sporym upływie czasu może okrzyknąć artystę nowym odkryciem.

Swój kapitał można również zainwestować w przedmioty kolekcjonerskie i antyki. Tutaj nie obędzie się bez dobrych umiejętności antykwariusza i biznesmena. Dobrym rozwiązaniem jest kupno przedmiotów kolekcjonerskich i antyków na rynku gdzie jest ich znaczna ilość, a przez to ceny są znacznie niższe np. za granicą. W kraju można wtedy uzyskać cenę wyższą nawet o kilkadziesiąt procent.

Warto spojrzeć również na te wymagające renowacji, niestety wiąże się to z poświęceniem dodatkowego czasu i poniesieniu dodatkowych kosztów, ale przyszły zysk może nam kilkukrotnie zwrócić poniesione koszty.

komentarzy użytkowników: 7
  1. Całkiem możliwie, że inwestowanie w sztukę przynosi sporę zyski, ale do tego trzeba potężnych pieniędzy. Z drugiej strony może warto inwestować w tańszą sztukę, którą można sprzedać drożej niż wystawił ją artysta.

    • Inwestowanie w nowe dzieła sztuki nie zawsze okaże się trafionym zakupem. Trzeba znać się dobrze na sztuce oraz posiadać umiejętność przewidywania nowych trendów.

    • Niekoniecznie trzeba sporych pieniędzy. Jeśli kupisz sztukę, która dopiero co powstała z zamysłem, aby ją sprzedać drożej (poprzez dobrą reklamę/promocje) to możesz sporo zarobić.

  2. Sztuka to dobry pomysł na inwestycję, szczególnie w dzieła unikalne. Jak komuś przypadnie do gustu jakieś dzieło to zapłaci sporą kwotę, aby je posiadać.

  3. Na dzisiejszej sztuce ciężko zarobić. Większość nowych dzieł sztuki w Polsce wybija się poprzez tworzenie wokół siebie kontrowersji i skandali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *