Wiatraki nad morzem – tysiące miejsc pracy

wiatraki w morzuPrzewiduje się, że do roku 2030 zostanie wybudowana instalacja 6GW zdaniem ekspertów prognozy dla energetyki morskiej są bardzo dobre. Rozwój instalacji wiatraków morskich może stworzyć około 80 tysięcy miejsc pracy co przełoży się na wzrost PKB nawet o 60 miliardów złoty. Wkład finansowy jaki trzeba ponieść do zainstalowania takiej mocy wynosi 70 miliardów. Inwestycja napędzi wzrost gospodarczy i przyniesie nowe miejsca pracy dlatego zdaniem ekspertów koszty w niedługim czasie zwrócą się.

Ze względu na niską głębokość i specyfikę morze Bałtyckie posiada odpowiednie warunki dla energetyki morskiej. Raport wydany przez Mc Kinsey&Company wynika, że morska energetyka wiatrowa ma duże szanse aby w najbliższych latach zostać jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Przewiduje się, że do 2030 roku powstanie 6 GW zainstalowanej mocy świadczy to rozwoju innowacyjności w Polsce.

Korzyści z rozwoju tej branży odnotują przede wszystkim stocznie i stalownie zamówienia na budowę statków niezbędnych do budowy farm oraz elementy wiatraków, wieże i fundamenty. Realizacja projektu instalacji energii wiatrowej na morzu wykorzysta w tym celu 1 milion ton stali zdaniem specjalistów również po 2030 roku perspektywy rozwoju tej branży będą korzystne tym bardziej, że na Bałtyku istnieją warunki realizowania kolejnych inwestycji. Energetyka wiatrowa na terenie Europy jest na etapie szybkiego rozwoju w ostatnich latach średni przyrost mocy wyniósł 30 procent przodują tu Niemcy i Wielka Brytania. Przewiduje się, że do 2020 roku osiągnięte zostanie 20GW mocy.

Wiatraki wytwarzające energię na morzu mogą produkować prawie dwukrotnie więcej energii i odznaczają się lepszą stabilnością. Europa zainwestowała w wiatraki na morzu ogromne pieniądze mówi się o 40 miliardach euro bez doliczenia kosztów jakie poniesiono na inwestycje dodatkowe oraz porty i sieci przesyłkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *