Różnice między OC a AC – poznaj je

Najważniejszą różnicą pomiędzy OC a AC jest fakt, iż OC jest obowiązkowe, natomiast AC dobrowolne. Nie opłacając OC musimy liczyć się z nałożeniem poważnej kary – może być najtańsze, ważne żeby je posiadać. Decydując się na AC warto zainwestować.

oc ac

Dlaczego OC musi posiadać każdy? Jest ono niezbędne, gdyż Państwo ma obowiązek ochrony osób, które w wyniku wypadku poniosły jakiekolwiek szkody. Nie posiadając ubezpieczenia OC za wszystko, tj. naprawa uszkodzonego pojazdu, leczenie osób poszkodowanych w wyniku wypadku, samochód zastępczy itp. musielibyśmy płacić z własnej kieszeni.

AC (autocasco) wykupujemy dobrowolnie. Jest to ubezpieczenie majątkowe, które w przypadku spowodowania wypadku z naszej winy, chroni naszą własność – tj. samochód, motocykl. Z racji, iż autocasco jest ubezpieczeniem majątkowym, nie daje nam możliwości opłacenia kosztów leczenia osób poszkodowanych w wyniku wypadku.

Jak działają ubezpieczenia komunikacyjne?

Zasady działania OC określone zostały w ustawie. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie ma prawa dokonywać zmian w przepisach a co się z tym wiąże – wszystkie ubezpieczenia OC są dokładnie takie same. Jedyne co je odróżnia to cena.

Zakres autocasco natomiast uzależniony jest od zasad ustalonych przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Wybrać je możemy analizując własne potrzeby i oczekiwania. Zdecydować się możemy na polisę gwarantującą nam zwrot pieniędzy w przypadku kradzieży, holowanie, nawet za granicą, itp. Szczegółowe informacje zawarte są w ogólnych warunkach udostępnionych przez ubezpieczyciela warto dokładnie się z nimi zaznajomić.

A co w sytuacji, gdy dojdzie do tzw. szkody całkowitej, a więc sytuacji w której naprawa pojazdu jest już nieopłacalna? Od wartości samochodu przed szkodą odejmujemy cenę wraku – w ten sposób obliczamy kwotę ubezpieczenia. Jeżeli wartość ta wynosi dla OC % a AC 70% naprawę uznaje się za nieopłacalną.

Oba ubezpieczenia różni także maksymalna wartość wypłaconego odszkodowania – Najwyższa wartość wypłacona w ramach OC określona jest w ustawie i dla każdego wynosi tyle samo, AC natomiast to zazwyczaj wartość pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku.

komentarzy użytkowników: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *