Otwarcie tego rodzaju działalności nie należy do najłatwiejszych, sprawowanie całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi wymaga uzyskania wielu nie standardowych zezwoleń jak na przykład zgoda samego wojewody. Uzyskanie takiej zgody od wojewody musi przedtem być poparte przedstawieniem następujących dokumentów:
- Wniosek o pozwolenie prowadzenia Domu Spokojnej Starości
- informacje o sposobie w jaki będzie finansowana placówka
- zaświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego i ZUS
- dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości w której jest prowadzona działalność
- informacja z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającego nie karalność osoby prowadzącej działalność
zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia
Bardzo ważna jest kontrola sanepidu, który musi wydać stosowne zaświadczenie, że lokal spełnia wszystkie warunki sanitarne wymagane na prowadzenie tego rodzaju działalności. Największe koszty jakie trzeba ponieść chcąc otworzyć działalność jest zakup domu lub działki i wybudowanie stosownego budynku. W grę wchodzi również wynajęcie budynku ale o wiele bezpieczniej będzie zainwestować we własny. Dom powinien być odpowiednio duży tak aby na jedną osobę przypadało co najmniej sześć metrów kw. W przypadku kiedy w domu tym miałoby przebywać do 40 osób teren wokół budynku musi mieć przynajmniej 4 tysiące metrów. Wybudowanie własnego domu lub nawet wynajęcie w dużym mieście jest bardzo kosztowne, dlatego zawsze trzeba brać pod uwagę miejscowości w pobliżu miasta.
W Domu Spokojnej Starości powinna znajdować się winda tak aby pensjonariusze mieli umożliwione swobodne przemieszczanie się. Sale powinny być w miarę słoneczne i przestronne pokoje nie mogą być przepełnione. W jednym pokoju może być umieszczone maksimum trzy osoby kolejnym wymogiem jest aby jedna łazienka przypadała na nie więcej niż pięć osób. Dodatkowo należy pamiętać o umieszczaniu w wielu miejscach specjalnych uchwytów, które będą ułatwiać pensjonariuszom na przykład wstanie z łóżka czy korzystanie z łazienki i toalety.
Dom Spokojnej Starości wymaga posiadania dużej świetlicy i przestronnej jadalni oraz oddzielnego miejsca na pralnię i suszarnię. W tego rodzaju placówce konieczne jest zatrudnianie fachowej opieki medycznej, pielęgniarek oraz osób opiekujących się mogą to być wolontariusze. Ustawa narzuca również zatrudnienie zawodowej kucharki, która będzie miała wiedzę o zdrowej diecie dla osób starszych. Według przepisów Dom Opieki powinien być sprzątany co najmniej raz dziennie przez osoby do tego wyznaczone. Zatrudnienie personelu to nie mały koszt zależy on od tego ile pensjonariuszy przebywa w placówce.
pomysł jest świetny bo uważam, że to będzie coraz popularniejsze. Jeśli osoba starsza ma siedzieć sama w domu to lepiej -jako wnuczek- wynająć mieszkanie i wydać pieniądze na opiekę w takim domu. Przynajmniej będzie miała towarzystwo i profesjonalną opiekę, a odwiedzać możemy ją tak samo jakby mieszkała w domu.
ja wręcz przeciwnie moim zdaniem w Polsce więzi rodzinne są na tyle dobre, że jest to dość mało popularne rozwiązanie
W Konstancinie ten biznes może i jest opłacalny jednak gorzej w innych regionach polski jak np. Śląsk
byłam kiedyś w domu dla osób starszych smutno na to wszystko patrzeć
ludzie na starość stają się jak dzieci
trzeba dużo papierków załatwiać i liczyć się z kontrolami co jakiś czas. Poza tym dużo zachodu, gdzie w Polsce znaleźć teraz dobry personel?
Do domu starców raczej bym bliskiej osoby nie oddał, ale chętnie korzystam z pomocy firmy betecare.pl, która świadczy pomoc domową w opiece nad starszymi osobami W Łodzi, ale z tego co wiem również w Słupsku i Niemczech.