Produkcja kosmetyków naturalnych – czy warto?

kosmetyki naturalneNaturalne mydła, oleje, kosmetyki do kąpieli z suszonymi płatkami kwiatów cieszą się coraz większą popularnością. Powstają one wyłącznie z naturalnych składników, roślinnych wyciągów, hydrolatów oraz olejków eterycznych, często wytwarzane są ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

W Polsce istnieje kilka firm produkujących naturalne kosmetyki, wśród nich także te przeznaczone dla osób zmagających się z problemem alergii. Produkowane są między innymi balsamy, mydła w kostce, peeling, sojowe świece a także pachnące sole i pudry do kąpieli.

W produkcji wykorzystywane są zarówno rośliny występujące w Polsce, takiej jak pokrzywa, skrzyp polny, bławatek czy rumianek jak i te egzotyczne, z których pozyskuje się na przykład olej manoi oraz masło shea.

Zajmując się produkcją naturalnych kosmetyków warto posiadać odpowiednią wiedzę medyczną oraz chemiczną. Niezbędne jest także posiadanie laboratorium dostosowanego do wytwarzania kosmetyków, mydlarni, zakup urządzeń a także pasji i ogromnej znajomości rozległego tematu. Koszt takiej inwestycji to około 150 tysięcy zł.

Przed rozpoczęciem działalności bezwzględnie należy zapoznać się z ustawą o kosmetykach a także zastosowanie, tzw. dobrej praktyki produkcyjnej. Ważne także, aby dla każdego produkowanego kosmetyku gromadzić w specjalnej teczce pełną, szczegółowa dokumentację.

Rynek kosmetyków naturalnych wciąż uważany jest za niszowy, mimo iż jego popularność nieustannie rośnie. Aby skutecznie rozreklamować swój biznes najlepiej postawić na social media, targi oraz, tzw. marketing szeptany. Sprzedaż kosmetyków naturalnych ma największe szanse na powodzenie w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *