Podatek bankowy – straty dla polskich banków

Wysokie koszty podatku bankowego sprawiły, iż banki na polskim rynku przegrywają w starciu z bankami zagranicznymi, które to udzielają kredytów największym przedsiębiorstwom. Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest wybór przez firmy tańszych, zagranicznych kredytów, w których filie mieszczące się w Polsce jedynie pośredniczą.

Zagraniczne banki, niepłacące podatku bankowego, oddziałają w negatywny sposób na sprzedaż kredytów korporacyjnych. Powoduje to duże straty w polskim systemie bankowym. Najbardziej objawia się to w sektorze nieruchomości a dokładnie odnowień kredytów, którymi głównie zajmują się banki zagraniczne.

Różnica w kosztach kredytu to zaledwie 0,5 procent rocznie w dużej części przypadków suma ta może doprowadzić do wzrostu całkowitego kosztu kredytu nawet o połowę.

Sprawia to, iż polskie banki często nie mają innej możliwości, niż pełnienie funkcji pośrednika. Wszystkie niezbędne formalności dopełniane są w banku polskim, jednak profity płynące z jego udzielenia trafiają do banku zagranicznego.

Wraz z wprowadzeniem podatku bankowego wzrosły koszty udzielania kredytów największym firmom. Dokonywano tego z narzuceniem minimalnej marży, co wiąże się z najmniejszym ryzykiem. Zdaniem ekspertów zjawisko byłoby jeszcze bardziej powszechne, gdyby nie fakt kontroli części spółek przez rząd. W sytuacji tej zagraniczne kredyty nie są pozytywnie odbierane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *