Zapobieganie rozrostu chwastów jest podstawą w rolnictwie. Co roku rolnicy zmagają się z ich rozrostem. Chwasty negatywnie wpływają na jakość oraz wysokość plonów. Na szczęście w nowoczesnym rolnictwie można podjąć szereg kroków zwalczających niechcianych gości. Chwaty nie tylko konkurują z uprawami o światło, ale i też są przyczyną chorób upraw. Czym się kierować wybierając oprysk na chwasty jednoliścienne a czym na dwuliścienne?
Chwasty dwuliścienne – skuteczne metody zwalczania.
Wybierając dobrej jakości środek na chwasty dwuliścienne warto zastanowić się, w jakich uprawach ma być użyty. Chwasty są inaczej zwalczane w zbożach, inaczej w rzepaku czy roślinach. Zmagając się z chwastami jednorocznymi warto wybrać preparaty dolistne, ale i też doglebowe. W przypadku chwastów wielorocznych, które są już głęboko zakorzenione wybiera się selektywne albo nieselektywne preparaty dolistne. Należy uważać przed wyborem oprysku, są bowiem też takie, które niszczą całą zieleń wokół siebie.
Aby oprysk na chwasty dwuliścienne dał oczekiwane efekty, powinien być wykonany w ściśle określonych warunkach pogodowych. Producenci podkreślają- temperatura gleby musi być wyższa od minimalnej temperatury, w jakiej kiełkują chwasty, a sama gleba wystarczająco mokra. To konieczny warunek, aby substancja czynna była przetransportowana do kiełkujących nasion chwastów. W przypadku suchej gleby nie ma szans na przetransportowanie czynnych substancji do korzeni chwastów. Gleba nie może być również za mokra, ponieważ substancje czynne ujdą w jej głąb a tym samym nie wytępią chwastów.
Chwasty jednoliścienne- kiedy go stosować by był efektywny?
Kiedy zwalczać chwasty jednoliścienne? Nie można nic zostawiać przypadkowi- Należy preparat zastosować w ściśle określonych warunkach, czyli w odpowiedniej fazie wzrostu chwastów. Jeśli niechciane rośliny mają być zlikwidowane w miejscu, gdzie rosną zboża pierwszy oprysk wykonuje się jesienią, zaś kolejny oprysk wykonuje się kolejno na wiosnę. Stawiając na dogłębne likwidowanie chwastów, które nie wytworzą genotypu odpornego na opryski należy stosować preparaty, które w swoim składzie posiadają szereg substancji aktywnych.
Jak nie dopuścić do wytwarzania genotypów przez chwasty?
Doświadczeni rolnicy zgodnie przyznają, że trzeba stosować substancje aktywne naprzemiennie, czyli następny oprysk na chwasty musi mieć inny skład. Zabiegi należy wykonywać w równych odstępach czasu i nie dopuścić do rozrostu chwastów- starsze chwasty są bardziej odporne na działanie oprysków.
Przy doborze środków trzeba zawsze kierować się temperaturą gleby. Zdecydowanie żadnych oprysków nie powinno stosować się w upały! Tracą one swoje właściwości i zabieg zwalczania chwastów jest po prostu nieudany. Kupując pestycydy od profesjonalnych firm można mieć gwarancję, że skutecznie wyeliminują występowanie uciążliwych chwastów, które nie tylko sprawiają, że plony są uboższe, ale i eliminują ryzyko chorób upraw. Wybierając dobre preparaty, które są przyjazne środowisku można uzyskać spektakularne efekty przy zbiorze upraw.