NASA ogłasza konkurs – tworzenie systemów fotowoltanicznych

Mars od dawna budzi zainteresowanie i stanowi temat licznych powieści, filmów a także prac badawczych. Nie pozostawia wątpliwości fakt, iż wśród licznych planet Układu Słonecznego to właśnie Mars jest planetą najbardziej podobną do Ziemi, zarówno w kwestii panującej temperatury, wielkości jak i siły grawitacji. Sprawia to, iż od dawna Mars uważany jest za planetę na której, zaraz po Ziemi, możliwe jest życie. I choć wielu sądzi, że Mars wkrótce zamieszkają ludzie, nadal nie podjęto w tym kierunku żadnych działań.

Wydaje się jednak, iż w niedalekiej przyszłości stan ten może ulec zmianie. NASA najbardziej znana na świecie organizacja badająca kosmos, ogłosiła właśnie nowy program badawczy skierowany do studentów z najlepszych na świecie uczelni. Ich zadaniem jest stworzenie systemów fotowoltanicznych, mających możliwość pozyskania energii nawet w najtrudniejszych warunkach, między innymi tymi panującymi na Marsie. Zadanie nie należy do prostych – największą przeszkodę stanowią wysokie, sięgające kilkudziesięciu stopni Celsjusza, temperatury. W takich warunkach nawet panele słoneczna trącą swoje właściwości wytwarzanie energii, równocześnie trwale uszkadzając swoją strukturę.

Problem stanowi także nieustannie zmieniający się kąt nachylenia Mars względem światłą, co sprawia, iż wykorzystywane systemy będą zmuszone śledzić ruch Słońca, dostosowując ułożenie ogniw.

Trudnym zagadnieniem jest dodatkowo tzw. marsjański pył, składający się z tlenku żelaza pokrywającego cała powierzchnię planety. Pył z całą pewnością osiądzie także na zastosowanym urządzeniu, utrudniając lub całkowicie uniemożliwiając jego prace. Niezbędne jest więc, aby zastosowane technologia posiadały umiejętność samooczyszczania oraz wykazywały dużą odporność na działanie substancji chemicznych.

NASA zaznaczyła wyraźnie, iż proponowane rozwiązanie musi być opłacalne oraz możliwe do wykorzystania na ogromną skalę. Spośród otrzymanych zgłoszeń specjaliści NASA wyłonią czterech finalistów, których zaopatrzy w środki konieczne do prowadzenia dalszych badań.

Jeden komentarz od użytkownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *