Limit składek ZUS nie zostanie zniesiony

ZUS

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż planowane zniesienie limitu składek ZUS nie będzie miało miejsca w przypadku 30-krotnego przekroczenia przeciętnie uzyskiwanej pensji. W praktyce oznacza to, iż osoby uzyskujące najwyższe dochody pracując na etacie, nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów, które we wcześniejszych założeniach miały zasilić państwo kwotą ponad 5 mld złotych w skali roku. Na razie Ministerstwo Rozwoju nie chce wypowiadać się na temat wycofania tej kontrowersyjnej reformy, odsyłając zainteresowanych do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Prace nad projektem jednak nadal trwają i przeprowadzane są w normalnym, standardowym trybie.

Pomysł wzniesienia obowiązującego od 1999 roku limitu, pełniącego rolę ochronną względem systemu emerytalnego wzbudził niemałą krytykę zarówno ze strony pracodawców jak i związków zawodowych. Pomysłowi sprzeciwia się także Solidarność, uważająca iż zmiany negatywnie odbiją się szczególnie na górnikach.

Najczęściej pojawiającą się hipotezą tłumaczącą nagłą zmianę planów jest obawa, iż najlepiej zarabiający pracownicy z etatu przejdą na samozatrudnienie a nawet niewykluczone, że uciekną za granicę. Część spółek nie godząc się na ponoszenie dodatkowych kosztów, poszukują rozmaitych rozwiązań dającym możliwość uniknięcia ich.

Warto jednak pamiętać, iż bez względu jaką umowę zawieramy, w sytuacji wykonywania pracy w określonym miejscu i czasie, mówimy o trwaniu stosunku pracy. Przejście na własną działalność trudne może być szczególnie w przypadku menadżerów, poprzez zaostrzone niedawno przez organy skarbowe interpretacje przepisów regulujących VAT.

komentarzy użytkowników: 5
    • zus może nie jest idealnym rozwiązaniem, ale biorąc pod uwagę że ludzie są nieodpowiedzialni i nie oszczędzają to zawsze coś

    • ale dzięki temu masz gdzie się leczyć nfz refunduje operacje które kosztują po kilkaset tysięcy złoty kogo byłoby na to stać gdyby nie ten fundusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *