Kurs złota – analiza ostatnich wydarzeń

Po decyzji podjętej przez Rezerwy Federalne w USA o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie na początku tygodnia odnotowano realizację części zysków. Kurs złota w pierwszych dniach tygodnia osiągnął minimum i był na poziomie 1121 dolarów za uncję. W drugiej połowie tygodnia na polepszenie kursu miała sytuacja w USA. Nie miały tu wpływu Rezerwy Federalne, a budżet amerykański i rząd,  co doprowadziło do odsunięcia się inwestorów od aktywów obciążonych ryzykiem. W związku z tym inwestorzy rozpoczęli szukanie bezpieczniejszych lokat.

złoto

Istnieje prawdopodobieństwo, że w USA zawieszona zostanie działalność instytucji państwowych. Sytuacja podobna do obecnej miała już miejsce w 2013 roku, z powodu braku większości w żadnej z partii w Senacie i Izbie Reprezentantów, nie zostały ustalone jakiekolwiek plany wydatków. Z tego powodu ogromna ilość ludzi zatrudnionych w administracji musiała przejść na przymusowe urlopy.

Z powodu zamkniętych biur przez okres dwóch tygodni nie ukazywały się publikacje większości danych makro.

Zdaniem wielu analityków to co dzieje się z amerykańskim budżetem nie powinno mieć trwałego wpływu na kurs złota. Są przypuszczenia, że obawy wobec ryzyka potrwają jeszcze kilka dni lub tygodni. Dobrą wiadomością może być rezygnacja ze stanowiska spikera Johna Boehnera , który jest politykiem Partii Republikańskiej. Boehner złożył obietnicę, że nie dopuści do zamknięcia federalnych instytucji.

Gospodarska chińska z początkiem tygodnia osiągała bardzo słabe notowania, aż o 9 procent w skali roku spadły zyski osiągane przez firmy. Jest to dla Chin trzeci miesiąc z kolei ze słabym wynikiem i najgorszym jaki był odnotowany od czterech lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *