Banki przewidują zwiększenie sprzedaży kredytów

Z komunikatu jaki opublikował Narodowy Bank Polski wynika, że banki nie planują zmian w prowadzonej obecnie polityce kredytowej, i nastawiają się na większy popyt kredytami.

NBP

Banki w drugim kwartale 2015 roku obniżyły nieco kryteria i warunki w udzielaniu kredytów. Przede wszystkim dotyczyło to marż kredytowych dla kredytów z większym ryzykiem, a także poza odsetkowych kosztów kredytu. W większym stopniu zaostrzone zostały marże dla pozostałych kredytów. W trakcie drugiego kwartału banki miały mały wzrost popytu na kredyty udzielane dla dużych przedsiębiorstw.

Dla kredytów długoterminowych było wsparcie przez zwiększone zapotrzebowanie na inwestycje. Zmniejszył się jednak w tym okresie popyt na kredyty mieszkaniowe. Zdaniem banków ma to związek z sytuacją jaka panuje na rynku mieszkaniowym, ale i tym, że klienci uzyskują wsparcie finansowe z wielu innych źródeł Złagodzone obecnie warunki przyznawania kredytów mieszkaniowych mają zdaniem banków ożywić kredyty na ten cel, miałoby to nastąpić w trzecim kwartale.

Kredyty konsumpcyjne także uległy złagodzeniu Spowodował to niższy od oczekiwanego spadek zainteresowania .i dużej konkurencyjności. Przez kolejny trzeci już kwartał obniżce uległy marże kredytowe co spowodowało podniesienie poza odsetkowych kosztów kredytów. Trzeci kwartał 2015 ma zdaniem banków przynieść znaczny wzrost zainteresowania kredytobiorców, niektóre z banków mówią o złagodzeniu warunków kredytowych.

Źródło: http://7zl.pl/2015/09/wieksza-sprzedaz-kredytow-w-narodowym-banku-polskim-nbp/

Jeden komentarz od użytkownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *