Jak najlepiej sfinansować zakup nieruchomości?

nieruchmościW pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż nieruchomości osiągnęła rekordowy poziom. Polacy coraz chętniej lokują swój kapitał w nieruchomościach, gdyż rosnąca inflacja nie jest korzystna dla oszczędności przechowywanych w bankach. Coraz częściej także dokonuje się płatności gotówką- jest to aż 65% wszystkich transakcji. Dla porównania w 2013 roku odsetek ten wynosił 54%.

Na zainteresowanie zakupem nieruchomości nie miało wpływu zwiększenie wkładu własnego do 20%. Polacy nadal chętnie biorą kredyty hipoteczne- najpopularniejsze są te brane na 25- 35 lat. Jest to niezbędne, gdyż często kredyt stanowi jedyne rozwiązanie, aby móc zdobyć niezbędną kwotę.

Jeśli jednak dysponujemy odpowiednią kwotą dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy nie chcemy wykorzystać wszystkich zgromadzonych środków, jest częściowe finansowanie. Jeżeli nabywana nieruchomość zostanie przynajmniej w części sfinansowana z kredytu, w przypadku niepodziewanych problemów finansowych związanych, np. z utrata pracy, część środków nadal będzie w naszym posiadaniu. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, gdyż nie są w takiej sytuacji pozbawieni możliwości dokonywania niezbędnych inwestycji.

Transakcje gotówkowe niejednokrotnie zapewniają nam lepsza pozycję negocjacyjną. Posiadanie odpowiedniej kwoty jest korzystne dla inwestora, ze względu na skrócenie czasu załatwiania formalności z bankiem. Natomiast osoba chcąca nabyć nieruchomość nie musi obawiać się, iż wydana kwota będzie wyższa niż faktyczna wartość nieruchomości.

Plusem zakupów gotówkowych jest także brak zadłużenia, co istotne jest w przypadku pojawienia się niespodziewanych sytuacji. Nie istnieje jeden, najlepszy sposób finansowania zakupu nieruchomości- każdy powinien po dokładnej analizie wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie, który najmniej obciąży nasz budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *