Dobry czas dla obligacji korporacyjnych

W ostatnich dwunastu miesiącach wartość rynku obligacyjnego firm w znacznym stopniu wzrosła. Pod koniec drugiego kwartału wartość polskiego rynku obligacji korporacyjnych wynosiła 55,4 miliardy złoty, i jest o 30 % wyższy wynik niż ten z ubiegłego roku. O tym, że rynek ten dynamicznie się rozwija świadczy zakończona już emisja papierów dłużnych Cyfrowego Polsatu, która osiągnęła wartość miliarda złoty, oraz kilkadziesiąt emisji przeprowadzonych przez mniejsze firmy. Nie można więc mówić o niesprzyjających warunkach na inwestowanie w obligacje i o tym, że rynek papierów dłużnych ogranicza się do obligacji skarbowych. Z danych wynika, że obligacje banków, samorządów terytorialnych, oraz firm przekroczyły wartość 141 miliardów złoty.korporacje

Rynek inwestycyjny nie ma obecnie tak wysokiego ryzyka jest to spowodowane regulacją ustawową oraz ustawami samej Giełdy Papierów Wartościowych.

Wyższy poziom bezpieczeństwa zwiększa się też wraz z rosnącą liczbą emitentów i inwestorów także instytucjonalnych. Dobre oprocentowanie obligacji i bezpieczeństwo nadają atrakcyjności temu rynkowi. Wysokie notowania emisji obligacji Cyfrowego Polsatu spowodowały zwiększenie liczby firm których papiery są notowane na Catalyst. Do tego grona należą: PKN Orlen, Energa, Enea, PGE, PGNiG, Tauron, Multimedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *