Technologie do eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnych

Technologie do eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnych

Sieć infrastruktury wodno-kanalizacyjnej jest coraz bardziej zintegrowana wokół naszej przestrzeni lądowej.

Jest to coś ciekawego, ponieważ poziom czystości wody w naszym kraju stale rośnie. Niemal nieograniczony zakres kinetyczny, który pozwala na obróbkę dużych przedmiotów o dużym kształcie, oraz duża elastyczność pracy to główna siła nowoczesnej technologii. Choć rozwiązania te są jeszcze rzadkością na polskim rynku, to konkurują z obrabiarkami CNC. Doskonale sprawdzają się przy obróbce dużych rur, otwieraniu odgałęzień i usuwaniu twardych osadów z rurociągów.

Jedną z technologii do eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnych można użyć specjalnego robota frezującego i specjalnej głowicy modelowej i jeśli możliwe wspomaganej silnikiem ciśnieniowym możemy wykonywać operacje frezowania rur, korzeni, betonu, złamanych uchwytów, wystających trójników i innych przeszkód. Sprawić, że woda będzie spływała jak po szybkim rozlaniu w przewodzie kanalizacyjnym. Prace wykonywane są z dużą precyzją przy użyciu kamer skanujących kanały.

Analiza kanału może określić przyczynę cyklicznego blokowania się rur

Druga z nowoczesnych narzędzi do inspekcji kanalizacji to kontrola za pomocą kamer kanalizacyjnych pod kątem uszkodzeń i innych naruszeń, które są przyczyną częstych konserwacji kanalizacji. Monitoring rurociągów jest często wykonywany podczas inspekcji kanalizacji, kiedy to systemy kanalizacyjne często ulegają awarii z powodu zatorów. Obraz z monitoringu wody jest zawsze wyświetlany w postaci kolorowego skanu z informacją o ilości monitorowanych liczników. Urządzenie posiada również wbudowany nadajnik, który pomaga precyzyjnie określić położenie głowicy kamery. Lokalizacja kamery jest bardzo przydatna w sytuacjach, gdy plamka jest widoczna kilka lub kilkadziesiąt metrów od początku badania, a sama kamera wykonuje różne przejazdy i zakręty, które zmieniają kierunek wejścia. Dokładna inwentaryzacja kamer pozwala na utrzymanie przestrzeni wydobywczej w krótkich odstępach czasu, oszczędzając czas i pieniądze.

Inspekcja kamery kanalizacyjnej jest zwykle wykonywana, jeśli ścieki są wielokrotnie blokowane, a kamera „wykrywa” wszystkie problemy instalacyjne, takie jak deformacje rur (zagięcia), wystające stawy, lokalne zmiany nachylenia itp. bezpośrednio przyczyniają się kanał odwadniający.

Instalacja kanalizacyjna jest jedną z najważniejszych instalacji w budynkach prywatnych i komercyjnych dla prawidłowego usuwania i ochrony ścieków oraz zanieczyszczeń (dla pracowników i środowiska). Gdy rury są zanieczyszczone lub zatkane, może dojść do zatorów. Najbardziej popularną i skuteczną metodą jest mycie ciśnieniowe i czyszczenie płynem. Myjka ciśnieniowa to potoczne określenie na czyszczenie kanalizacji za pomocą wody pod ciśnieniem. Do tego celu często używa się specjalnego narzędzia, które za pomocą dużej prędkości usuwa wszystko z rury wodnej. Metoda ta jest bardzo skuteczna, dlatego metoda ciśnieniowa jest często wybierana, gdy konieczne jest usunięcie zatoru lub po prostu udrożnienie zatkanej rury.

Proces czyszczenia ciśnieniowego wymaga użycia specjalnego sprzętu, które wpisują się w technologie do eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnych. Wykorzystuje się tu maszynę, którą można zamontować w samochodzie lub przyczepie. Ponieważ takim samochodem można łatwo dojechać w miejsca trudno dostępne lub na przykład na parkingi podziemne i niskie wejścia w mieście, zwykle wybiera się do tego samochód. Pompa ciśnieniowa rury jest używana ze specjalną pompą ciśnieniową, która dostarcza wodę przez rurę do specjalnego wodociągu, który jest wybierany do odwadniania, czyszczenia lub na przykład usuwania korzeni.

Po wprowadzeniu rury z głowicą do rury kanalizacyjnej praca zostaje wykonana. Dzięki pracy pompy pod wysokim ciśnieniem wszystkie nieczystości są rozbijane i usuwane z rur oraz likwidowane są przeszkody, które powstają obok gromadzenia się różnych odpadów. Nieczystości trafiają do studzienki przesiewającej i są ręcznie oczyszczane lub usuwane. W rozwiązaniach wysokociśnieniowych stosuje się specjalne rury o różnych średnicach, które są dobierane jako parametry pompy ciśnieniowej, a wodzidła dobierane są w zależności od rodzaju zanieczyszczeń lub przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *