Rekordowy poziom importu i eksportu w Niemczech

NiemcyW marcu bieżącego roku nastąpił wzrost eksportu niemieckich towarów. Względem miesiąca poprzedniego było on wyższy o 0,4 procent i aż o 10,8 procent w porównaniu do zeszłego roku. Wzrost importu jest jeszcze bardziej spektakularny. W odniesieniu do lutego był on wyższy aż o 2,4 procent i osiągnął wartość 92,9 miliarda euro. W zeszłym roku poziom importu był niższy o 14,7 procent. Poziom zarówno eksportu jak i importu osiągnięty w marcu jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej.

W marcu bieżącego roku odnotowano nieco niższą niż rok temu nadwyżkę powstałą w wyniku wymiany towarowej z zagranicą. Wyniosła ona 25,5 miliardów euro, podczas gdy w zeszłym roku 25,8. Wstępne wyliczenia Banku Centralnego wykazują, iż bilans bieżących obrotów kraju wykazuje nadwyżkę wynoszącą 30,2 miliardy euro, a więc większą niż rok temu. Nadwyżka ta piętnowana jest przez liczne kraje, zwłaszcza przez Stany Zjednoczone oraz Francję.

Najwięcej niemieckich towarów wyeksportowano w marcu na rynek Unii Europejskiej, której kraje są najpoważniejszymi partnerami handlowymi oraz odbiorcami niemieckich towarów. Na tereny Unii Europejskiej wysłano towary o wartości 68 miliarda euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *