Rekordowa aukcja na krajowym rynku dzieł sztuki

marilyn monroeW sali domu aukcyjnego DESA UNIKUM odbyła się niezwykła aukcja, sprzedano wyjątkową kolekcję zdjęć Marlin Monroe, była to najmniejsza aukcja na rynku sztuki. Kwota jaką wylicytowano była jednak oszałamiająca. Cała kolekcja liczyła 3000 tysiące zdjęć, ich wykonawcą był słynny amerykański fotograf Milton Greene mocno związany ze światem filmu, mody. Milton pozostawał w bardzo bliskich relacjach z samą Merlin Monroe, spod jego ręki wyszło kilka tysięcy zdjęć tej aktorki. Fotografie Merlin przyniosły Miltonowi ogromną popularność.


Cała kolekcja przez ostatnie 20 lat była w posiadaniu FOZZ- u. Cena wywoławcza jaką zaproponowano opiewała na 5 milionów złoty i była najwyższą transakcją jednorazową jaką odnotował rynek sztuki. Całą kolekcję zakupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa dla miasta Wrocławia za kwotę 6, 4 miliona złoty. Nabywca w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył zobowiązanie, że przekaże kolekcję do zbioru publicznego. Wolno mu było zatrzymać 100 wybranych fotografii.

Bliski kontakt jaki łączył Marylin Monroe z fotografem spowodował, że bez trudu wychwycił nie tylko sex appeal modelki, ale i jej wyjątkowy dziewczęcy urok. Milton Greene fotografował też największe osobistości kina i mody
.
Na jego fotografiach uwiecznieni są między innymi: Marlene Dietrich, Paul Newman, Claudia Cardinale, Laurence Oliwier, Ava Gardner, Romi Schneider, Alfred Hitchcock, Judy Garland, Norman Mailer, Audrey Hepburn, Catherine Deneuve. Milton w niezwykle umiejętny sposób dokumentował za pomocą zdjęć świat filmu. Pokaźny zbiór artysty obejmuje serię zdjęć ze świata mody, aktorów, tancerzy, muzyków, oraz fotografii w formie reportażowej. Po śmierci Miltona Green zadłużona kolekcja trafiła do City National Bank, została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Następnie jako spłata zadłużenia przejęta w postaci zdjęć, od Mantigansa na rzecz FOZZ- u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *