Anglicy wprowadzają zmiany w udzielaniu pomocy medycznej pacjentom spoza Unii Europejskiej według nowych przepisów będą oni musieli płacić z góry za udzieloną im pomoc lekarską. Z danych opublikowanych przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia wynika, że obecny system polegający na tym, że osoby korzystające z opieki medycznej płaciły już po jej udzieleniu nie sprawdza się. Zdaniem ekspertów bardzo trudno jest wyegzekwować opłatę rachunku co jest przyczyną dużych strat finansowych dla Ministerstwa Zdrowia.
Udzielanie pomocy medycznej obcokrajowcom może przynieść Anglikom w skali roku o pół miliarda funtów więcej na konto służby zdrowia. Angielski minister jest zdania, że podobnie jak Brytyjczycy, obcokrajowcy powinni dokładać się do angielskiej służby zdrowia. Według nowych przepisów pomoc obcokrajowcom bez wcześniejszej opłaty będzie udzielana tylko w przypadku zagrożenia życia. W opinii ministerstwa pozwoli to uniknąć kosztów związanych z nieskuteczną często próbą wyegzekwowania opłaty rachunku.
Niektórzy eksperci uważają, że zmiany te i tak nie uchronią służby zdrowia od ponoszenia kosztów leczenia pacjentów zagranicznych choćby z powodu konieczności przeprowadzania operacji ratujących życie. Nowe przepisy miałaby obowiązywać od kwietnia i mają obowiązywać tylko w Anglii, a nie w całym Królestwie. Przepisy nie obejmują obywateli z krajów będących członkami Unii Europejskiej.