Nowy banknot o nominale 500 złoty

Narodowy Bank Polski w 2017 roku planuje wprowadzenie nowego nominału będzie to banknot pięćset złotowy. Zdaniem NBP najwłaściwsze będzie jeśli tak jak w przypadku dotychczas wprowadzanych monet na nowym 500 złotowym banknocie także widniał wizerunek polskiego władcy. Wiadomo już, że na nowej pięćsetce będzie widnieć Jan III Sobieski.

nowy bankton 500 złotych wygląd

Z ostatnich wyliczeń wynika, że obecnie w obiegu jest 1,7 miliarda banknotów papierowych. Liczba banknotów wzrasta wraz z rosnącą gospodarką. Wartość gotówki pozostającej w obiegu wynosi ponad 170 miliardów, a licząc to co na swoich kontach mają obywatele i pieniądze funkcjonujące w gospodarce będzie to ponad bilion złoty.

Według Narodowego Banku Polskiego tak wysoki nominał będzie na pewno potrzebny na przestrzeni kilku lat. Spowodowane to jest nieustannym rozwojem polskiej gospodarki oraz rosnącym popytem na gotówkę. Pieniądze w obecnie funkcjonujących nominałach są w użyciu od połowy lat 90.

Najwyższy dotąd nominał 200 złotowy pełnił od 20 lat w skarbcu państwowym rolę rezerwy w tym nominale przechowywana jest gotówka stanowiąca rezerwę państwa. Po dwudziesta latach wartość pieniądza uległa sporej zmianie dlatego postanowiono to zmienić.

Ostatnio odczuwalny jest brak brak gotówki według znawców jest to efekt niskich zysków proponowanych na lokatach powoduje to, że duża część społeczeństwa trzyma pieniądze w domu. Projekt wprowadzenie 500 złotowego banknotu ma na celu zwiększenie popularności banknotu 200 złotowego tak jak jest to obecnie w przypadku 100 złotówki, a banknot 500 złotowy będzie tak jak obecnie 200 zł.

Zdaniem NBP wprowadzenie nowego większego nominału obniży koszty produkcji pieniądza, z prostej przyczyny, że o wiele łatwiejsze będzie wydrukowanie jednego banknotu o wartości 500 złotowej niż dwa banknoty 200 zlotowe i jeden 100 zlotowy.

komentarzy użytkowników: 2
  1. Teraz i tak większe kwoty ludzie płacą kartą bo jest bezpieczniej i wygodniej. Nie wiem czy nominał 500 złotych znajdzie zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *