Nieruchomości w Kijowie o 70% tańsze

nieruchomości kijówKonflikt zbrojny jaki toczy się na Ukrainie oraz wszech obecna korupcja panująca w tym kraju zapewne przyczyniły się do braku zainteresowania tamtejszym rynkiem nieruchomości. Wiele jednak wskazuje, że na ukraińskim rynku nieruchomości mogą nastąpić zmiany. Z ostatnio opublikowanych danych wynika, że na Ukrainie następuje powolny rozwój gospodarczy zwalnia też postępująca ostatnio inflacja. Z najnowszych informacji dotyczących rynku nieruchomości wynika, że metr kwadratowy używane nieruchomości na terenie Kijowa kosztuje 1170 dolarów. Taką cenę można porównać do ceny metra kwadratowego nieruchomości w Rzeszowie. Dla porównania w 2008 roku za metr nieruchomości w Kijowie trzeba było zapłacić 3,6 tysiąca dolarów. Wynik jest prosty przez osiem lat ceny nieruchomości na Ukrainie spadły o około 70%.

Gdyby spojrzeć na to okiem polskiego obywatela to po przeliczeniach okaże się, że cena za metr mieszkania w Kijowie z 8,6 tysięcy złotych w 2008 roku spadła aż do 4,6 tysiąca złotych na dzień dzisiejszy. Powszechnym środkiem płatniczym na Ukrainie jest hrywna jednak za zakup na rynku nieruchomości trzeba płacić w dolarach.

Z analiz wynika, że Ukraińcy nie zbyt chętnie inwestowali swój kapitał w rynek nieruchomości. Powodem tego mogła być postępująca w tamtym czasie inflacja dla przykładu 100 hrywien w roku 2008 dawało takie same możliwości zakupów co 260 hrywien obecnie. Zdaniem działających na Ukrainie pośredników mogą nastąpić kolejne obniżki choć już nie tak drastyczne.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *