Kobiety coraz nie chętniej pracują za minimalną stawkę

praca kobietyW ostatnim czasie agencje pracy tymczasowej nie narzekają na brak klientów jest to spowodowane rezygnacją z zatrudnienia osób, które korzystają z programu Rodzina 500+. Ogólnie na rynku pracy odczuwalny jest brak pracowników. Najbardziej dotkliwe są braki na stanowiskach produkcyjnych, magazynach i obsłudze. Zdaniem jednej z agencji pracy aż dziewięciu pracodawców na dziesięciu zauważyło nasilające się zjawisko odejścia z pracy osób pobierających zasiłek wychowawczy 500+. Wielu pracodawców obawia się dalszego pogłębiania się problemu z zatrudnieniem pracowników. Przykładem są tu choćby kobiety, które do tej pory pracując pobierały wynagrodzenie w wysokości nieco ponad 2000 złotych obecnie te posiadające więcej niż dwoje dzieci rezygnują z zatrudnienia.

Więcej czasu dla dzieci

Dla większości z tych kobiet oznacza to rezygnację z prowadzenia dziecka do przedszkola czy żłobka przez co może zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, które zostaną w budżecie domowym. Ponadto kobiety są zadowolone, że mogą same zająć się swoimi dziećmi mając więcej czasu na ich wychowanie. Rezygnacja z zatrudnienia to też możliwość dla rodziców z jednym dzieckiem przy mniejszych dochodach pieniądze z programu 500 + należą się również im.

Braki w zatrudnieniu

Brak rąk do pracy spowodował, że agencje pracy tymczasowej są niemal oblegane przez pracodawców. Agencje pracy tymczasowej odnotowują od wejścia w życie programu 500+ , aż 50% wzrost zainteresowania rekrutacją pracowników przez przedsiębiorców. Wielu ekspertów jest zdania, że rządowy program może w dużym stopniu przyczynić się do podwyżki wynagrodzeń zwłaszcza tam gdzie braki personelu będą najbardziej odczuwalne. Przede wszystkim chodzi o pracowników słabiej kwalifikowanych. Dotąd najbardziej widoczne są braki w zatrudnieniu kobiet o niższych kwalifikacjach. Zdaniem ekspertów z dobrze wynagradzanej pracy pracownicy nie będą odchodzić. Niektórzy pracodawcy starają się polepszyć warunki pracy i wynagrodzeń aby zapobiec kolejnym zwolnieniom głównie kobiet pracujących marketach i dyskontach.

Zapisz

Jeden komentarz od użytkownika
  1. jest to trochę przesadzona opinia jak ktoś dostanie tysiąc złoty i ma do zarobienia 2 tysiące to się cieszy, że będzie miał 3 tysiące a nie rezygnuje z dwóch na rzecz jednego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *