Koniec z opłatami recyklingowymi za sprowadzane samochody

Wszyscy, którzy sprowadzą z zagranicy auto nie będą musieli wnosić opłaty recyklingowej. Dotąd za każde sprowadzone do kraju auto trzeba było uiścić opłatę w wysokości 500 złotych. Nowy przepis obowiązuje od dnia 1.01.16.

samochód

Znaczenie do ustalenia opłaty ma data wystawienia faktury potwierdzającej wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu lub data przywozu samochodu na terytorium Polski. Dlatego ci, którzy sprowadzili samochód wcześniej, a jeszcze go nie zarejestrowali nie mogą liczyć na zniesienie obowiązującej dotąd opłaty.

Wpływy finansowe z tytułu pobierania opłat były dość duże ponieważ Polacy sprowadzają dużą ilość samochodów z zagranicy. Było to rocznie kilkaset milionów z opłaty recyklingowej. Pieniądze te zasilały budżet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Następnie były przeznaczane na gospodarkę odpadami, działania prośrodowiskowe i dofinansowanie zezłomowania na stacjach demontażu aut. Od teraz takie stacje mają udostępniony specjalny program w którym fundusz udziela specjalnych pożyczek dla stacji demontażu samochodów, aby mogły radzić sobie w pierwszym okresie bez dofinansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *