Co warto wiedzieć przed założeniem własnej działalności gospodarczej – firmy?

zakładanie własnej firmyPolacy są w coraz większym stopniu zainteresowani własną działalnością gospodarczą między innymi jako jednoosobowa firma. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych około trzy miliony firm jednoosobowych.

Każdy kto zdecyduje się na założenie jednoosobowej firmy może skorzystać z bezzwrotnego wsparcia finansowego w kwocie od 20 do 40 tysięcy. Kolejnym elementem mającym w pierwszych dwóch latach wspierać osoby samo zatrudnione jest możliwość odprowadzania do ZUS zmniejszonej składki. Powodzenie takiego biznesu zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest aby mieć dobry pomysł i w jak największe rozeznanie w branży jaką zamierzamy prowadzić. Największe szanse na sukces mają osoby wykazujące się dużą kreatywnością, samodyscypliną oraz niemniej ważną kreatywnością.

Przy samozatrudnieniu to jak będzie prosperować firma zależy przede wszystkim od nas samych. Dlatego powinno to być główną motywacją do rzetelnej pracy i dążenie do zaistnienia na rynku z jak najlepszej strony. Osoba prowadząca firmę jednoosobową może w koszty prowadzenia działalności wpisać wydatki z nią związane.

Każdy kto zaczyna własną działalność musi mieć świadomość o istniejącym ryzyku dla świadczonych przez siebie usług. W dużej mierze spowodowane to jest dużą konkurencją na rynku. Dlatego warto wykazać sporą inwencją. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór sposobu rozliczania w Urzędzie Skarbowym należy to ustalić już podczas rejestracji firmy.

Wizerunkowo dla potencjalnych klientów najlepiej wypadają firmy, które rozliczają się VAT ponieważ budzą większe zaufanie. Większość osób nie posiada dostatecznej wiedzy aby samemu się rozliczać dlatego warto rozejrzeć się za w miarę niedrogim biurem rachunkowym. Działalność oparta na wystawianiu faktur sprzyja odliczaniu ponoszonych kosztów i niższym opłatom podatkowym.

Jednym z minusów samozatrudnienia jest brak podlegania po przepisy kodeksu pracy. Skutkuje to między innymi brakiem urlopu wypoczynkowego. W przypadku choroby właściciel firmy jest narażony na straty, ponieważ chorobowe wypłacane przez ZUS jest bardzo niskie.

Możliwe jest zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie zawieszenia działalności firmy nie ma konieczności płacenia ZUS oraz odprowadzania VAT-u. Warunkiem jest abyśmy w danej firmie byli jej jedynymi pracownikami. Dotyczy to przede wszystkim firm działających sezonowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *