Sklep monopolowy z cyklu pomysły na biznes

sklep monopolowySklepy oferujące całodobową sprzedaż alkoholu można spotkać niemal na każdej ulicy, a bywa że znajduje się tam nawet więcej niż jeden sklep. Często zdarza się, że budzi to sprzeciw osób, które zamieszkują w pobliżu, a to z racji nietrzeźwej klienteli dokonującej zakupów w sklepie opodal. Dlatego też tego rodzaju handel nocny ma zarówno dużo przeciwników jak i zwolenników. Założenie sklepu monopolowego jest jednak nadal uważane za dobry interes ponieważ osób chętnych do zakupu alkoholu nie brakuje. Aby otworzyć sklep z alkoholem trzeba załatwić wiele papierkowych spraw związanych z tego rodzaju działalnością.

Przede wszystkim przed uruchomieniem sklepu w danej dzielnicy, ulicy należy sprawdzić czy nie ma tam już wystarczająco dużo sklepów monopolowych. Jeśli tak to gmina może odmówić otwarcia kolejnego punktu z alkoholem. O ilości takich sklepów stanowią przepisy gminne. Przy prowadzeniu takiej działalności należy postarać się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu, takie zezwolenie w przypadku naruszenia przepisów może w trakcie działalności w każdej chwili być zabrane. Cofnięcie zezwolenia może nastąpić jeśli alkohol będzie sprzedawany nieletnim i osobom nietrzeźwym.

Założenie sklepu monopolowego:

  • Założenie działalności gospodarczej, wynajęcie lub
  • zakup lokalu
  • napisanie wniosku o zgodę na sprzedaż alkoholu
  • Zgoda Państwowej Inspekcji Pracy, Straży Pożarnej, Sanepidu
    na prowadzenie w tym miejscu działalności

Dodatkowo w tym wniosku powinny się znaleźć informacje dodatkowe:

  • Rodzaj zezwolenia o które się staramy, informacje o przedsiębiorcy.
  • Numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalnością.
  • Adres firmy, miejsce magazynowania napojów alkoholowych.
  • Załączniki o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej potwierdzenie o nadaniu tytułu prawnego do lokalu zezwolenie pisemne właściciela nieruchomości, pozytywna decyzja inspektora sanitarnego.

Otrzymanie zezwolenia zobowiązuje właściciela sklepu do wnoszenia opłat tytułem jego użytkowania. Będzie to 525 złoty za sprzedaż napojów posiadających do 4,5% , za alkohol o mocy od 4,5 % do 18% 525 złoty, za trunki z zawartością alkoholu powyżej 18% trzeba wnieść opłatę w wysokości 2100 złotych.

Opis działalności sklepów monopolowych

Większość sklepów zajmuje się sprzedażą tanich alkoholi o niższej jakości, które powszechnie znane i dostępne na każdą kieszeń. Funkcjonują również sklepy monopolowe sprzedające towar luksusowy. Są to alkohole znanych światowych marek o wysokiej jakości smakowej ale i bardzo wysokiej cenie. Tego rodzaju trunki kupują osoby bardziej zamożne i lubiące wykwintne trunki. Ceny w sklepie z towarem luksusowym są wyższe średnio o kilkadziesiąt procent. Zazwyczaj nie znajdziemy tam alkoholu popularnego o niskiej cenie. W sklepach z tańszym alkoholem jest większa podaż z uwagi na cenę, która przyciąga mniej zamożnych klientów.

Jaki jest koszt utrzymania sklepu monopolowego

Sprzedaż alkoholi luksusowych powinna się odbywać w sklepie o wyższym standardzie zarówno pod względem wyposażenia jak i większej liczbie zatrudnionych w nim osób. Z uwagi na zdarzające się kradzieże sklep powinien być wyposażony w monitoring, a dodatkowo powinien być zatrudniony ochroniarz. Polepszy to bezpieczeństwo klientów i właściciela. W przypadku sklepu z alkoholami o niższej marce na wyposażenie nie trzeba inwestować aż tak dużo, mogą to być meble używane w dobrym stanie a dla bezpieczeństwa wystarczy założyć alarm. Zakup trunków luksusowych pociągnie za sobą duże koszty, ponieważ alkohole markowe bywają bardzo drogie. Towar w postaci napojów alkoholowych o niższej cenie powoduje, ze te koszty są o wiele mniejsze.

W przypadku kosztów cyklicznych również łatwo zauważyć, że prowadzenie sklepu z tańszym powszechnie dostępnym towarem generuje znacznie niższe koszty. Lokalizacja takiego monopolu nie ma aż takiego znaczenia jak w przypadku sklepu z trunkami luksusowymi, który powinien mieć lokalizację w bardziej eksponowanej dzielnicy. To oczywiście zwiększa koszty związane z czynszem. Warto zaznaczyć, że sklepy sprzedające alkohol o mocy powyżej 18% muszą raz w roku wnosić opłatę w wysokości 2100 złoty.

Osiągane przychody

Wysokość przychodów jakie osiągnie sklep w dużej mierze zależy od lokalizacji i od ilości istniejącej tam konkurencji. Marże w sklepach z tańszym alkoholem nie są zadowalające, większość ze sprzedawanych tam alkoholi ma nałożoną marżę od 10% do 20%. Liczą one bardziej na zysk spowodowany większą sprzedażą. Alkohole luksusowe mają marże wahającą się od 30 do 60%, co jest rekompensatą przy mniejszej sprzedaży.

Prowadząc całodobowy sklep z alkoholem warto przestrzegać przepisów prawa za jeden popełniony błąd można bezpowrotnie utracić licencję.

Zapisz

Jeden komentarz od użytkownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *